Mēģinājumi noskaidrot, kas tas slēpjas valsts galvoto studiju kredītu piešķiršanas aizkulisēs pamazām tuvojas noslēgumam. Loģiskam noslēgumam, nevis mani kāds palūdza paklusēt un šajā tēmā nemeklēt zemūdens akmeņus.

Ir sagaidīta atbilde no Izglītības un zinātnes ministrijas, kas apskaidro valsts galvotā studiju kredīta piešķiršanas sistēmu. Šo atbildi publiskošu vēlāk. 

Šodien publicēju Latvijas Universitātes Studentu servisa direktora Jāņa Saulīša atbildes uz vakar uzdotajiem jautājumiem.

Vai ir jau zināmi studenti, kuri jau ir saņēmuši pozitīvu atbildi par valsts galvotā kredīta piešķiršanu?

Pozitīvu atbildi no kā?

                No LU?

                No IZM?

                No bankas? (par kredīta ņēmēju, par galvotāju)

                No IZM par galvotāju?

                No valsts? (par galvojumu?)

Runājot par šo gadu: tie, kuri līdz 15. augustam LU pieteicās un bija imatrikulēti, tātad bija veikuši iemaksu ne vēlāk kā līdz 13 augustam (termiņš bija 1.augusts), nedēļas laikā varēja saņemt apstiprinājumu no IZM. Saņemot IZM apstiprinājumu varēju doties uz banku slēgt līgumu no 1.septembra.

Ja jā, tad, sakiet, kurā datumā šie studenti ir pieteikušies valsts galvotajam kredītam?

Šogad pieteikšanās kredītam LU sākās no 14. jūlija.

Sarunās ar LU pārstāvjiem un arī studējošajiem ir iegūta informācija, ka valsts galvoto kredītu, visticamāk un pozitīva lēmuma gadījumā, varētu saņemt ap šā gada 20. oktobri.   

Vai šis termiņš no pieteikumu iesniegšanas augusta pirmajā pusē līdz kredīta saņemšanai oktobra trešajai dekādei nav par ilgu?

Tā kā šogad semestris sākās jau 1.septembrī, mēs gaidām, ka pirmās tūres nauda varētu tikt ieskaitīta oktobra sākumā.

Kad potenciālais maksas students uzzina par savām saistībām pret Latvijas Universitāti, tas ir, vai pieteikšanās valsts galvotajam studiju kredītam ir iespējama pirms termiņa, kurā jābūt veiktai pirmajai studiju maksai?

Jā, kā jau minēju pieteikšanās sākās no 14.jūlija, pirmās iemaksas datums līdz 1.augustam.

Kāpēc valsts galvotajam studiju kredītam var pieteikties tikai augustā, ja visi konkursi noslēdzas jau jūlijā? Kas nosaka šo pieteikšanās termiņu?

Katra organizācija nosaka savus datumus, izejot no kopējās procedūras. Mums pirmā robeža ir datums, no kura mēs varam iesniegt studentu sarakstus pārbaudei IZM. Šajā gadā tas bija no 18. augusta. Ne jau visi piesakās studiju kredītam uzreiz, līdz ko to var tehniski darīt. Pirmajā tūrē līdz 15.augustam bija pieteikušies ~ 340 studenti. Nākošajā posmā, līdz 5.septembrim, ~420 studenti.

LU nav absolūti nekādas intereses vilkt garumā kredītu piešķiršanas procesu, jo tas tikai bremzē naudas nonākšanu līdz mums.