Saturs

Lai arī cik ciniski skanētu, tomēr jāsaka, ka cirks gan jau ir aizbraucis, bijušie deputāti gan ir palikuši. Šoreiz neievēlētie izmisīgi cīnās par vietu pie “siles”.

Patiesībā vislielāko krahu piedzīvoja šī brīža koalīcijas līdere – ZZS, kuras atrašanās varas virsotnē ir summējusies ar diviem no trim pirmajiem valsts posteņiem – valsts prezidenta un ministru prezidenta amatiem. Tas bija labajos laikos. Tagad situācija ir daudz savādāka pēc neveiksmīgās priekšvēlēšanu kampaņas. Arī zaudēt būtu jāmāk, tomēr tiem, kas gadiem ir sēdējuši Saeimas augstajos krēslos, ir jāsaprot, ka viņu laiks agri vai vēlu pienāks, un pienāks visai drīz, ja būs augstprātīga attieksme pret pienākumiem.

Šoreiz stāsts ir par diviem, no Saeimas deputātu aptveres izkritušajiem, vai pareizāk sakot, izmestajiem personāžiem, kas pēdējo dienu laikā vairākas reizes ir apšaubījuši vēlēšanu rezultātu, uzskatot, ka viņiem veltīto plusiņu skaitīšana bijusi gaužām nepareiza.

1. Klaužs mēģina rauties uz vietu, kur nevar nopelnīt

Visaizskartākais jūtas tieši Jānis Klaužs, kas ir gatavs tiesāties ar Centrālo vēlēšanu komisiju par tās atteikumu pārskaitīt balsis un plusiņus. Viss jau būtu labi, ja vien Klauža deputāta grāmatiņā nebūtu ieraksts par ļoti vājo Saeimas komisiju sēžu apmeklēšanu. Piemēram, laikraksts Diena 2012. gada 7. maijā ir publicējis rakstu ar kliedzošu virsrakstu: “Klaužs: par dārgu iznāk braukt uz darbu Saeimā”. Vienkārši un skaisti. 

Es dzīvoju Līvānos un nobraucu 500-600 kilometru. Tā kā degvielas cena ir cēlusies, man sanāk piemaksāt, lai atbrauktu,” stāsta deputāts un piebilst, ka iepriekš, kad par komisiju apmeklējumu bijušas piemaksas, viņš varējis nopelnīt vismaz degvielai. 2010. gadā, reformējot deputātu atalgojuma sistēmu, Saeima atteicās no piemaksām par komisiju un apakškomisiju apmeklēšanu. J. Klaužs nekautrējoties sūrojas, ka tagad benzīnam nopelna, strādājot biznesā. Tā Jānis Klaužs attaisnoja savu neierašanos uz komisijas sēdēm. Atšķirībā no “mazā cilvēka” Saeimas deputāti saņem dažādas kompensācijas, arī par degvielu, neskatoties uz to, ka saņem arī deputāta algu.

Tas nekas, ka Jānis Klaužs nodokļu maksātāju algu “neatsēdēja” Saeimā jau kopš 2006. gada 7. novembra, savu politisko karjeru sākot kā Tautas partijas frakcijas deputāts, kas pamazām aizmigrēja uz ZZS. Jānis Klaužs Saeimas deputāta amatā ir darbojies 4362 dienas, tas ir no 2006. gada 7. novembra līdz 2018. gada 17. oktobrim. Būtiskākais ir tas, ka Klauža kungs nekad iepriekš nav apšaubījis vēlēšanu rezultātus, jo vienmēr, kad kandidējis, ticis ievēlēts. Šoreiz – nē! Un varbūt arī labi, jo vēlētāji šoreiz pateica cilvēkam, kas vēlas vairāk nopelnīt, ka šajā vietā vairāk nemaksās.

2. Barčai laiks apdomāt problēmas

Otra persona, kas ir apšaubījusi saņemtos plusiņus, nespējot pieņemt, ka laiks pensijā, ir Aija Barča. Šī deputāte savulaik ir nokaitinājusi ne vienu vien uzņēmēju, sakot, ka “Ja uzņēmējs nespēj samaksāt nodokli par savu darbinieku, tad es nesaprotu, kas tas vispār ir par uzņēmēju.” Protams, ir grēks nekomentēt šo izteikumu, bet deputātes Aijas Barčas CV neuzrāda, ka viņa kaut vienu dienu būtu strādājusi privātajā sektorā, kur katrs eiro ir jānopelna, un jāsamaksā visi nodokļi.

Līdz ar to nav nekāds brīnums, ka vēlētāji, kuru vidū ir arī uzņēmēji, nolēma šai deputātei dot “atvaļinājumu”, un izbaudīt pelnītu atpūtu vecumdienās, saņemot pietiekami labu pensiju.

Jāpiebilst, ka Aija Barča ir viena no “godalgotākajām” Saeimas deputātiem, ar visai pieklājīgu stāžu. Latviešu valodas un literatūras zinātāja Barčas kundze savu politisko karjeru Saeimā sāka ar 7. Saeimas pirmo dienu, tiekot ievēlēta no Latvijas sociāldemokrātiskās strādnieku partijas saraksta. Protams, 8. Saeimā Barčas kundze netika ievēlēta, un šo laiku viņa izmantoja lietderīgi – iegūstot sociālā darbinieka profesionālo maģistra grādu. Kopš 9. Saeimas ievēlēšanas Aija Barča ir darbojusies Saeimā. Bieži vien Barčas kundze savus nepārdomātos izteicienus aizbildināja ar to, ka viņai nav bijis laika, iespēju vai informācijas, lai iedziļinātos attiecīgajā problēmā. Kopumā Aija Barča valsts likumdošanas jomā strādājusi 5825 dienas, līdz pat šai dienai – 2018. gada 17. oktobrim. Tagad pilsonei Aijai Barčai būs iespēja nesteidzoties apdomāt visu darīto, neizdarīto un nonākt tiešā kontaktā ar cilvēkiem.

3. Secinājuma vietā

Lai arī politiķi uzskata vēlētājus par neatbildīgiem, neizglītotiem, vēlētāji tomēr spēj pieņemt visai racionālu lēmumu, un šoreiz tas ir visai racionāls. Vienmēr vajag uzmanīties ar vēlmēm – var piepildīties. Un šoreiz piepildījās – viens var pelnīt vairāk un viņam nebūs “jānodarbojas ar labdarību” vēlētāju interesēs, un otra – varēs visu kārtīgi un labi apdomāt.