Bet fakts uz pasaules ir pati visietiepīgākā lieta.

/M. Bulgakovs. "Meistars un Margarita"/

"Vienotība" ar Zaļo un zemnieku savienību arī šodien (2016. gada 25. janvārī) vēl nevienojās par atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, tomēr "Vienotība" pauda gatavību atteikties no prasības vadīt Tieslietu ministriju un Satiksmes ministriju, pretī iegūstot citu ministriju vadības grožus.

Tagad "Vienotība" paudusi gatavību vadīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Veselības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Labklājības ministriju, Ārlietu ministriju un Iekšlietu ministriju. "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa pagājušajā nedēļā intervijā uzsvēra, ka tieslietu stabilitātes indeksā Latvija esot 112. vietā aiz Krievijas un Tobago, kas liecina, ka tieslietu jomā viss nav kārtībā, un kas arī ir pamatā partijas viedoklim, ka nepieciešams mainīt šīs jomas pārraugus. Kaut arī šobrīd "Vienotības" domas ir mainījušās un, iespējams, no Tieslietu ministrijas vadīšanas tā ir atteikusies, tomēr ir visai interesanti apskatīties, kas tad vispār ir noticis ar Tieslietu ministriju ilgākā laika posmā. Līdz ar to turpinās rakstu sērija par valdību statistiku. Šoreiz tā būs veltīta Tieslietu ministrijai un tieslietu ministriem, un politiskajiem spēkiem, kas ministrus ir deleģējuši.

Atbildību par Tieslietu ministriju savulaik ir uzņēmušies šādi politiskie spēki: Latvijas Tautas fronte, Latvijas Ceļš, Tēvzemei un Brīvībai, Tēvzemei un Brīvībai/ LNNK, Jaunā partija, Jaunais laiks, Tautas partija, Latvijas pirmā partija, Pilsoniskā savienība, Zaļo un zemnieku savienība, Vienotība un "Visu Latvijai - Tēvzemei un Brīvībai/LNNK".

Politisko partiju deleģētie tieslietu ministri
Valdība Politiskais spēks Tieslietu ministrs Dienas
Ivara Godmaņa 1.valdība LTF Viktors Skudra 1155
Valda Birkava valdība LC Egils Levits 412
Māra Gaiļa valdība LC Romāns Apsītis 458
Andra Šķēles 1. valdība TB Dzintars Rasnačs 420
Andra Šķēles 2. valdība TB Dzintars Rasnačs 175
Guntara Krasta valdība TB/LNNK Dzintars Rasnačs 476
Viļa Krištopana valdība JP Ingrīda Labucka 232
Andra Šķēles 3. valdība LC Valdis Birkavs 294
Andra Bērziņa valdība JP Ingrīda Labucka 916
Einara Repšes valdība JL Aivars Aksenoks 488
Induļa Emša valdība TP Vineta Muižniece 268
Aigara Kalvīša 1. valdība JL Solvita Āboltiņa 491
Aigara Kalvīša 1. valdība LPP Guntars Grīnvalds 214
Aigara Kalvīša 2. valdība TB/LNNK Gaidis Bērziņš 408
Ivara Godmaņa 2. valdība TB/LNNK Gaidis Bērziņš 448
Valda Dombrovska 1. valdība TP Mareks Segliņš 375
Valda Dombrovska 1. valdība ZZS Uldis Augulis 28
Valda Dombrovska 1. valdība Pilsoniskā Savienība Imants Viesturs Lieģis 196
Valda Dombrovska 2. valdība Vienotība Aigars Štokenbergs 355
Valda Dombrovska 3. valdība VL! - TB/LNNK Gaidis Bērziņš 255
Valda Dombrovska 3. valdība VL! - TB/LNNK Jānis Bordāns 566
Laimdotas Straujumas 1. valdība VL! - TB/LNNK Baiba Broka 211
Laimdotas Straujumas 1. valdība VL! - TB/LNNK Gaidis Bērziņš 76
Laimdotas Straujumas 2. valdība VL! - TB/LNNK Dzintars Rasnačs 258

Kopš 1990. gada, kad tika atjaunota Latvijas Republika, ir bijušas 19 valdības, bet Tieslietu ministru skaits gan ir lielāks - 24 tieslietu ministri, kas vadījuši Tieslietu ministrijas politisko darbību. Tabulā "Politisko partiju atbildība par Tieslietu ministriju" ir apkopota informācija par visiem politiskajiem spēkiem, kas ir deleģējuši savus ministru kandidātus.

Kā izrādās, vislielāko tieslietu ministru skaitu deleģējusi ir politisko partiju apvienība "Visu Latvijai! - TB/LNNK".

Šī politisko apvienība ar tās priekšgājējām - TB un TB/LNNK ir deleģējusi 10 tieslietu ministrus, kas ir absolūtais vairākums. Savukārt politisko partiju apvienība "Vienotība" un tās priekšgājēji "Jaunais laiks" un "Pilsoniskā savienība" kopā ir deleģējusi 4 tieslietu ministrus. Aināra Šlesera projekti "Jaunā partija" un "Latvijas Pirmā partija" ir atbildējusi par 3 tieslietu ministriem, līdzīgi ir ar 20. gadsimta 90. gadu politisko līderi - "Latvijas Ceļu". Šī partija arī ir deleģējusi 3 tieslietu ministrus. Ar vienu no 3A oligarhiem saistītais politiskais spēks - Tautas partija - ir atbildējusi tikai par 2 tieslietu ministriem. Pārējie politiskie spēki - Latvijas Tautas fronte un Zaļo un zemnieku savienība - šim amatam ir deleģējusi tikai vienu ministru katra.

Pievēršoties katra politiskā spēka atbildībai par Latvijas tieslietu ministriju, aina izskatās daudz savādāka.

Sasummējot katra Tieslietu ministra stāžu atbilstoši to pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, aina izrādās šāda - viennozīmīgie līderi Tieslietu ministrijas vadībā ir apvienībai "VL!-TB/LNNK". Kopumā šī politiskā apvienība Tieslietu ministriju ir vadījusi 3293 3251 dienu jeb 36 35% no visu valdību darbības kopējā laika. Otrs līderis ir apvienība "Vienotība" ar tās priekštečiem - "Jauno laiku" un "Pilsonisko savienību". Šis politiskais grupējums ir vadījis Tieslietu ministriju 1530 dienas jeb 17% no visu valdību darbības kopējā laika. Savukārt Aināra Šlesera projekti "Jaunā partija" un "Latvijas Pirmā partija" Tieslietu ministriju kopumā vadīja 1362 dienas jeb 15% no visu valdību darbības kopējā laika. Latvijas Tautas fronte un "Latvijas Ceļš" Tieslietu ministriju ir vadījuši līdzīgu laika posmu - 13% no visu valdību darbības kopējā laika. Latvijas ceļš ir kūrējis Tieslietu ministriju 1164 dienas, bet Latvijas Tautas fronte - 1155 dienas. Tautas partija Tieslietu ministrijas vadībā ir bijusi 643 dienas jeb tieši 7% no visu valdību kopējā darbības laika. Un visīsākais Tieslietu ministrijas vadības laiks ir Zaļo un zemnieku savienībai - 28 dienas.

Ja ar politisko partiju atbildību par Tieslietu ministriju viss ir noskaidrots, tad ir jāpievēršas tieši tieslietu ministru personālijām.

Kā var secināt pēc iegūtās informācijas, visilgāk Tieslietu ministriju ir vadījis Apvienības "Visu Latvijai! - TB/LNNK" pārstāvis Dzintars Rasnačs - 1329 dienas. Jāpiebilst, ka TOP5 ir arī divi citi šīs apvienības pārstāvji - Gaidis Bērziņš, kas arī ir bijis zvērināts advokāts un maksātnespējas administrators, vadījis Tieslietu ministriju 1187 1145 dienas, un arī amata brālis - zvērināts advokāts Jānis Bordāns ir "stūrējis" tieslietas 566 dienas. Šīs apvienības jaunā, uzlecošā un daudzsološā zvaigzne Baiba Broka tieslietas kārtoja 211 dienas. 

Otrs Trešais tieslietu ministrs, kas visilgāk ir vadījis tieslietu kārtošanu, ir bijis Latvijas Tautas frontes deleģētais Viktors Skudra, par kuru gan 6. Saeimas deputāts Gundars Valdmanis neizteicās visai pozitīvi - 1155 dienas. Trešo Ceturto vietu Tieslietu ministrijas vadīšanas ilgumā aizņem Ingrīda Labucka - 1148 dienas. Ņemot vērā to, ka ir redzams politisko partiju apvienības "Visu Latvijai! - TB/LNNK" tieslietu ministru darbības ilguma pārsvars pār citām politiskajām partijām un to apvienībām, nav vērts uzskaitīt katra ministra darbības ilgumu. 

Epilogam

Pēc šīs informācijas var secināt, ka no valdību veidojošajiem politiskajiem spēkiem tikai un vienīgi Nacionālā apvienība "Visu Latvijai! - TB/LNNK" ir atbildīga par tieslietu jomā sakārtotajiem un arī nesakārtotajiem jautājumiem. Šajā gadījumā šī politiskā spēka pārstāvji nevar teikt, ka šajā jomā viņiem neviens neļāva darboties. Ļāva darboties 3251 dienu kopumā! Un var arī redzēt šīs darbības sekas - maksātnespējas administratori iegādājas luksus klases automašīnas un dzīvo kā nieres taukos, savukārt tiesu izpildītāji neaizmirst par savām interesēm un laiku pa laikam neievēro likumus, un viņu darbību var apstrīdēt tikai tiesā, uz kuru cilvēkam sanāk gaidīt ļoti ilgu laiku. Kā arī tiesnešu korupcijas gadījumi vai arī aizdomīgie spriedumi… Tas viss ir uz šī politiskā spēka sirdsapziņas.

Turpinājums sekos...

Statistika par valdību (3. sērija)

Statistika par valdību (2. sērija)

Statistika par valdību (1. sērija)