Bet fakts uz pasaules ir pati visietiepīgākā lieta.

/M. Bulgakovs. "Meistars un Margarita"/

Jau iepriekšējā rakstā par valdību un statistiku tika apskatīts katras valdības darbības ilgums. Šajā īsajā rakstā tiks aplūkots tikai viens aspekts: katras politiskās partijas īpatsvars valdību vadīšanas kontekstā.

Laiku pa laikam politiskajā retorikā var saklausīt, ka pie visām Latvijas nedienām vainīgi ir visi priekšgājēji. Ko nu kurš katru reizi vaino. Parasti vaino tikai priekšgājējus.

Šobrīd Latvijas valsts patiesībā stāv lielas krīzes priekšā, no kuras vēl var izvairīties, ja vien Latvijas pilsoņi un iedzīvotāji apjautīs, ka priekšā ir iznīcības bezdibenis, un rīkosies. Aktīvi rīkosies, analizēs, domās, tad ir iespējas mainīt situāciju par labu nākotnei nevis ļauties iznīcības vilnim.

Kā liecina sausā statistika, un no ministru kabineta mājaslapas iegūtā informācija par ministriem, ministru prezidentiem, tad rakstu sērijas pirmajā rakstā tika minēts valdību kopējais darbību stāžs - 9205 dienas. Šī raksta tapšanas brīdī šis skaitlis ir mainījies, un šobrīd kopējais valdību darbības stāžs ir 9319 dienas. Savu īpatsvaru ir palielinājusi Laimdotas Straujumas 2. valdība. Tomēr lielas izmaiņas par partiju atbildību valdību vadīšanā nav novērojamas.

Kā liecina sausā matemātika, šobrīd vislielākā atbildība par Latvijas problēmām gulstas pār politisko partiju "Jaunais laiks" un politisko partiju apvienību "Vienotība". Šis politiskais spēks no visu valdību darbības īpatsvara 31% laika vada Latvijas Republikas valdības darbību. Otrajā vietā ir liekams politiskais spēks "Latvijas ceļš" apvienojumā ar Latvijas pirmo partiju - 27% no visu valdību darbības laika valdības vadību kontrolēja tieši šis politiskais spēks. Par oranžajiem tautā sauktais politiskais spēks - Tautas partija, kuru galvenais simbols ir ierindas biedrs Andris un par trekno gadu stabilitātes garantu sauktais Aigars valdības darbību kontrolēja tikai 15% no visu valdību darbības laika. Pirmā neatkarīgās Latvijas Republikas valdība, ko vadīja Latvijas Tautas frontes deleģētais ministru prezidents Ivars Godmanis, nav viennozīmīgi vērtējama. Tieši šīs valdības laikā tika pieņemti daudzi liktenīgi un kļūdaini lēmumi. Latvijas Tautas fronte tieši atbildība ir par 15% laika no visu Latvijas Republikas valdību darbības laika. 6% no valdību darbības laika atbild visas politiskās partijas, kas darbojās Latvijas Republikas 6. Saeimā. 6% no visu valdību darbības laika valdību darbību vadīja bezpartejiskais ministru prezidents Andris Šķēle. Jāpiebilst, ka tieši viņš ir vienīgais ministru prezidents, kas darbojās bez kāda politiskā spēka atbalsta. Savukārt politisko partiju apvienība "Tēvzemei un Brīvībai/ LNNK" atbildīga ir par 5% no visu valdību darbības stāža. Savukārt Latvijas Zaļo partija ir atbildīga par 3% no visu partiju darbības laika.

{jcomments off}