Bet fakts uz pasaules ir pati visietiepīgākā lieta.

/M. Bulgakovs. "Meistars un Margarita"/

Contents[Hide]

Līdz Saeimas vēlēšanām ir palikušas 10 dienas. Tieši desmit dienas, un pēc desmit dienām būs skaidrs, vai Latvijā, ko es saucu arī par savu dzimteni, būs pārmaiņas vai viss paliks vecajās sliedēs. Šodien visi politiskie konkurenti izmanto visus veidus, lai pateiktu, ka viņi to vien darīs, kā sakārtos un uzlabos, tomēr...

Tomēr ir viens vienīgs jautājums - kas ir traucējis īstenot solītos brīnumus tad, kad šie vīri un sievas ir bijuši pie varas? Atbildes uz šiem jautājumiem vienmēr tiek sniegtas izvairīgas. 

1. Zemē nosviesta balss?

Vārdu un darbu nesakritība rada neuzticēšanos pie varas esošajiem cilvēkiem. Neuzticēšanos un nevēlēšanos piedalīties vēlēšanu farsā, kur visi spēles noteikumi ir veidoti tā, lai pie varas ilgstoši paliktu līdzšinējais Saeimas partiju sastāvs. Nerunāsim par TV, radio, laikrakstu un lielo portālu resursu "okupāciju". Runāsim par to, vai vēlētāja balss tiek nosviesta zemē.

Pievērsīsim uzmanību tam, kas tad šos apgalvojumus izsaka. Lielās politiskās partijas, kas ir pie varas, vai pretendē uz tikšanu pie varas, politologi, viedokļu līderi, kas "apkalpo" valdošo eliti. Vai vēlētāja balss tiek nosviesta zemē, ja viņš piedalās vēlēšanās? Nē, vēlētāja balss netiek nosviesta zemē, tā tiek nodota par vēlētājam simpātisku politiķi vai politiķu sarakstu. Latvijas Republikas Satversme nenosaka, par ko būs balsot vēlētājam, un kā tiek uzskaitīta viņa balss - derīga vai zemē nomesta? 

Latvijas Republikas Satversme nosaka, ka katram cilvēkam ir tiesības uz brīvu reliģisko un politisko pārliecību, līdz ar to - jebkurš vēlētājs ir tiesīgs balsot par to, ko vēlas, kam pieder viņa politiskās simpātijas, pat ja šīs simpātijas netiek ievēlētas.

2. Pienākums vai tiesības?

2014. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanas parādīja vienu nepatīkamu tendenci - Tatjana Ždanoka, kas vienmēr ir nostājusies pret Latvijas valsts neatkarību un labprāt Latvijā redzētu Krievijas guberņu, tika ievēlēta ar minimālu pārsvaru pār noteiktajiem 5% balsu. Ja Latvijas pasīvie vēlētāji būtu pacentušies aiziet uz vēlēšanām un vēlēšanās piedalītos aptuveni 39% vēlētāju, tad Ždanoka un Latvijas Krievu savienība Eiropas Parlamentā netiktu. Diemžēl - atteikšanās piedalīties vēlēšanu procesā un pārdomāti, pēc savas pārliecības balsot par piedāvāto politisko partiju programmām, rada situāciju, ka mūsu, jūsu nākotni vismaz uz 4 gadiem noteiks cilvēki, kuru paustās idejas un politiskā pārliecība nav simpātiska. Diemžēl - var gadīties, ka (ne)vēlētāja dzīvi noteiks tie, kurus viņš nevēlētos redzēt pie varas.

Ja tiek apgalvots, ka politika kādu neskar, un politika viņu neskar, tad tiek pieļauta viena fundamentāla kļūda. Politika vienmēr skar cilvēkus, arī tos, kas atsakās balsot. Skar vistiešākajā veidā - politika vienmēr iebrauc iedzīvotāju maciņā, kurā jau hroniski sen nepietiek naudas. Un kāpēc ļaut gar naudas maku grābstīties tiem, kuri nav simpātiski un lieliski ir nodemonstrējuši savu nespēju rīkoties ar naudu, visu iedzīvotāju kopīgi sarūpētajiem valsts budžeta līdzekļiem, pārdomāti un atbildīgi. Piemēru šādai nesaimnieciskai rīcībai netrūkst - "Parex" bankas glābšana uz valsts budžeta rēķina, tagad ieplānotā bankas "Citadele" pārdošana par pelavmaizes cenu, neveiksmīgā "Liepājas metalurga" uzraudzība un garantēšana. Valdošās varas augstprātīgā attieksme pret iedzīvotāju uzskatiem par Euro ieviešanu 2014. gada 1. janvārī. Šie ir tikai daži piemēri.

3. Vergi vai brīvi cilvēki?

Ir jāatbild uz jautājumu, kas mēs esam? Vai mēs esam kalpu tauta vai tomēr brīva, neatkarīga un uzņēmīga tauta? Latvietis, Latvijas iedzīvotājs ilgstoši ir darījis to, ko saka citi. Kungs saka, latvietis dara. Nebrīvajam cilvēkam nav izvēles, nav arī atbildības. Viņš tikai izdara to, ko saka, un par sekām nedomā, ja nu tikai dabū pērienu par slikti izdarīto darbu.

Brīvajam cilvēkam ir jāatbild par savu darbu, domām, uzskatiem un pieņemtajiem lēmumiem, ir iespēja palepoties ar padarīto, ar veiksmīgu rezultātu, kā arī jāatbild par neveiksmi un jāanalizē savas kļūdas. Brīvais cilvēks var baudīt savas rīcības rezultātus - nebrīvajam netiek dots baudīt neko citu, kā tikai kādu labu vārdu veiksmes gadījumā, vai pātagu - neveiksmes gadījumā.

Kamēr būs šī verdziskā attieksme - nepiedalīties vēlēšanās, tikmēr arī pret vēlētājiem izturēsies kā pret dzimtcilvēkiem un vergiem. Ja klusējot norīsim šos krupjus, tikmēr no mūsu naudas maciņiem tiks apmaksātas visas afēras, un tie, kas ir pie varas vai slēpjas varas ēnā, aplaupīs vienkāršos cilvēkus, kas sev iztiku peļņa ar smagu darbu.

Uzdošu saviem lasītājiem jautājumu - kas jūs esat? 

Es noteikti nevēlos būt beztiesīgs vergs. Un balsošu par sev pieņemamu politisku spēku, kaut arī citi teiks - zemē nosviesta balss. Kā darīsiet jūs?